Kolorowe Jeziorka – niezwykłe miejsce w Rudawskim Parku Krajobrazowym.
Kolorowe Jeziorka to wyjątkowe miejsce, które żyje, zmienia się w zależności od pór roku, ilości opadów. Powstało na skutek działalności człowieka, w XVIII i XIX wieku istniała tu kopalnia pirytu czyli siarczkowej rudy żelaza. Piryt to piękny minerał, od czasów starożytnych używany do wyroby biżuterii i ozdób. W czasach nowożytnych wykorzystywany był jako surowiec do otrzymywania surówki żelaza oraz potrzebnych w rozwijającym się przemyśle związków siarki. Po zamknięciu kopalni pozostały opuszczone wyrobiska, które stopniowo zagospodarowała przyroda, niecki napełniły się wodą, pojawił sie bujny drzewostan. Powstał piękny zakątek Rudaw Janowickich. W zależności od dominujących minerałów jeziorka mają różne zabarwienie – od purpurowego (zawartość związków żelaza), żółtego (związki siarki) po błękitny (związki miedzi). Pogoda, ilość opadów deszczu również ma wpływ na natężenie barw jeziorek i ich kształt. Można bywać tam wielokrotnie i za każdym razem jeziorka wyglądają inaczej. Jeszcze kilka lat temu było to miejsce znane tylko okolicznym mieszkańcom, tu przychodzili na niedzielne spacery, tu robiło się majówki. Obecnie Kolorowe Jeziorka, mocno rozpropagowane w mediach przyciągają bardzo wielu turystów. W pobliżu wejścia na teren Parku Krajobrazowego powstało kilka parkingów, ostatnio nawet w sezonie działa niewielki bar z prostymi posiłkami. Przy planowaniu wyprawy w te okolice warto wziąć pod uwagę, że najwięcej turystów odwiedza Kolorowe Jeziorka w weekendy i święta. Ta część Parku Krajobrazowego Rudaw Janowickich zwana Kolorowymi Jeziorkami, stanowi niewątpliwą atrakcję na mapie Dolnego Śląska. Położona jest na południe od miejscowości Wieściszowice, na zboczu Wielkiej Kopy, ok. 15 km od Chaty Morgana.
Jak dojechać do Kolorowych Jeziorek?
Wyjeżdżając z Chaty Morgana należy kierować się na Bolków, a następnie na Kamienną Górę. W Marciszowie trzeba skręcić na Janowice Wielkie. Po drodze zobaczycie już Państwo oznaczenia i strzałki kierujące do Wieściszowic, gdzie znajduje się parking i wejście na teren rezerwatu, w którym znajdują się Kolorowe Jeziorka. Uwaga! Ostatnio otworzyło się dużo nowych parkingów, niektóre z nich są oddalone od Kolorowych Jeziorek o ponad kilometr. Weźcie to pod uwagę, zwykle nie brakuje miejsc na parkingu, który znajduje się przy samym wejściu do rezerwatu. Wejście na teren obejmujący Kolorowe Jeziorka jest bezpłatny, natomiast koszt parkingu to ok. 10-15 zł. Kiedy dotrzecie Państwo na miejsce, trzeba kierować się zielonym szlakiem, który wiedzie wzdłuż Jeziorka Purpurowego (560 m n.p.m.) mija zbiornik Żółty i kanionem dociera do Błękitnego (635 m n.p.m.). Jest to najciekawszy odcinek wędrówki z przewyższeniem ok. 80 m, przy czym jeziorka można oglądać z góry z tarasu lub też zejść na dół i z bliska zobaczyć skalny tunel z nalotem siarki i kryształkami gipsu. Dalej szlak wiedzie wyżej, jest dość forsowny, prowadzi do zbiornika Szmaragdowego. Przy planowaniu wyprawy proszę wziąć pod uwagę, że przy długotrwałej suszy najwyżej położony akwen wysycha, a dojście nie należy do najłatwiejszych, także wielu turystów decyduje się na zwieńczenie wyprawy przy Błękitnym Jeziorku. W odległości około 3 km od jeziorek, w Miedziance, znajduje się miejscowy Browar Rzemieślniczy. Miejsce warte odwiedzenia, z tarasem, z którego roztacza się piękny widok na Rudawy Janowickie. Oprócz warzonego na miejscu piwa, można tam zjeść prosty posiłek, czynne codziennie od 12.00 do 20.00.
Całodzienna wyprawa, początek - Kolorowe Jeziorka.Planując całodzienną wyprawę z Chaty Morgana trasą na południe - w kierunku Czech - Kolorowe Jeziorka mogą być pierwszym przystankiem. Kierując się dalej na południe dojeżdżamy do Kamiennej Góry, gdzie w razie potrzeby można zjeść w niezwykłym miejscu - Kawiarni u Leszka (ul. Stara 2). Pod niepozorną nazwą kryje się szynk z nieprzeciętnie smaczną kuchnią ( niestety niezbyt duży wybór dań dla wegetarian). Kolejne ciekawe miejsce to Bazylika w Krzeszowie - pięknie odnowione barokowe opactwo Cystersów. Warto wejść na wieżę bazyliki, skąd roztacza się widok na całe opactwo z przyległościami. Na tyłach Bazyliki znajduje się okazała kaplica z grobowcami Piastów Śląskich (XIII-XIVw.). Tu m.in. pochowany jest książę Bolko I, budowniczy zamku Bolków. Z Krzeszowa trzeba się kierować na Chełmsko Śląskie - wiedzie tam szlak cystersów, z pięknymi przydrożnymi Madonnami. Na obrzeżach Chełmska, koło kapliczki, w lewo skręca czarny szlak - szutrowa droga (słabej jakości, ale przejezdna dla samochodów) w kierunku Rezerwatu Przyrody "Głazy Krasnoludków". Warto przejść się wśród kilkudziesięciometrowych skał o najdziwniejszych kształtach... Na spacer trzeba przeznaczyć ok. godziny. Pojazd zostawiamy na parkingu, nieopodal stoją zadaszone ławeczki, miejsca na biwak. Dojeżdżamy do Chełmska Śląskiego - słynie z Domów Tkaczy - Dwunastu Apostołów- rzędu drewnianych chat z XVIII wieku. Większość z nich jest zamieszkała przez lokatorów, w kilku z nich mieści się niewielkie muzeum tkaczy, sklepik z wyrobami z lnu. Można tu kupić tkane na miejscu, lniane dywaniki. A obok urocza kawiarenka, prowadzona przez właścicieli gotowych snuć historie, w której czeka pyszne ciasto w kształcie domku o nazwie "bomba Apostołów":) Odległość Chata Morgana - Chełmsko Śląskie ( najdalszy punkt wyprawy) - ok. 34 km. Po drodze, co kilka kilometrów, ciekawe miejsca warte odwiedzenia, w tym wyjątkowe Kolorowe Jeziorka.
|